دکمه موبایل منو

جزییات خبر

یکشنبه / ۶ خرداد ۱۳۹۷ / ۰۹:۵۲
سرویس : کردستان
کد خبر : ۱۶۲۱۰۰
گزارشگر : ۱۰۱
در سال 96 محقق شد

جمع‌آوری 17 میلیارد تومان زکات در کردستان

(یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷) ۰۹:۵۲

خیران استان کردستان 17 میلیارد تومان زکات در سال 96 از طریق کمیته امداد پرداخت کردند.

مدیرکل کمیته امداد استان کردستان در نخستین جلسه شورای زکات گزارشی از عملکرد زکات این استان در سال گذشته ارائه داد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، محمد رسول شیخی زاده مدیرکل کمیته امداد و دبیر شورای زکات استان کردستان بابیان اینکه  17 میلیارد تومان زکات در سال گذشته جمع آوری شده است و  این استان رتبه ششم کشوری را دارد، گفت: با جمع‌آوری این مبلغ شاهد رشد 50 درصدی زکات کردستان بودیم.

وی افزود: سه میلیارد و 600 میلیون تومان از این مبلغ، زکات غلات، هفت میلیارد تومان زکات واجب، 6 میلیارد و 400 میلیون تومان نیز زکات فطریه و کفاره بوده است.

شیخی زاده درزمینه هزینه کرد زکات جمع آوری شده سال گذشته بیان کرد: تأمین 89 فقره جهیزیه، کمک‌هزینه درمان 50 نیازمند، کمک‌هزینه تحصیلی 452 نفر، آزادی 9 زندانی و پرداخت 39 هزار مورد کمک‌معیشت به ارزش هشت میلیارد و 200 میلیون تومان و همچنین خرید، ساخت و تعمیر 114 واحد مسکن از محل زکات جمع‌آوری برای نیازمندان صرف شده است.

وی در زمینه هزینه کرد زکات برای پروژه‌های عام‌المنفعه به ساخت و تعمیر 131 مسجد، 40 خانه عالم، هفت غسالخانه و پنج حسینیه اشاره کرد و گفت: 36 درصد از زکات جمع‌آوری‌شده سال گذشته در این زمینه صرف شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان کردستان با اشاره به اینکه یکی از ظرفیت‌های زکات با عنوان فطریه در این ماه قرار دارد، افزود: برنامه‌ریزی لازم جهت ایجاد پایگاه‌های جمع‌آوری فطریه و هدایت آن به سمت نیازمندان در سطح این استان صورت گرفته است.

در ادامه جلسه آیت‌الله حسینی شاهرودی، نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان بابیان اینکه پرداخت زکات و صدقات در ماه مبارک رمضان و کمک به نیازمندان از ارزش معنوی ویژه‌ای برخوردار است، گفت: بخشش مال و کمک به هم نوعان، وابستگی به دنیا را که یکی از رذایل اخلاقی است از بین می‌برد.

وی افزود: حکومت اسلامی مسئول دریافت زکات از مردم است و مردم نیز باید باتوجه به این فریضه الهی در کمک به فرهنگ‌سازی و ترویج این سنت حسنه تلاش کنند.

نماینده ولی‌فقیه در کردستان بابیان اینکه از بین بردن تبعیض و اختلاف طبقاتی در جامعه از مهم‌ترین کارکردهای پرداخت زکات است، گفت:‌ زکات مسئله‌ای اقتصادی است که میان اغنیا و فقرا محبت، برکت و رحمت ایجاد مي‌کند.

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۳۸۶

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید