دکمه موبایل منو

جزییات خبر

پنج شنبه / ۲۲ آذر ۱۳۹۷ / ۰۹:۴۸
سرویس : کردستان
کد خبر : ۱۶۵۵۵۳
گزارشگر : ۱۰۱

قصهٔ نان، برکت و کارآفرینی / روایت بانوی کارآفرین کردستانی که با پخت نان محلی برای 9 نفر شغل ایجاد کرده است

(پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷) ۰۹:۴۸

زهره زارعی یکی از مددجویان سنندجی توانسته با استفاده از تسهیلات اشتغال کمیته امداد و با پخت نان محلی برای 9 نفر اشتغال‌زایی کند.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد،در زمینه اشتغال‌زایی و کارآفرینی نه‌تنها در مردان بلکه به‌وفور در میان زنان نیز شاهد افراد پرتلاش و کارآفرین در حوزه اشتغال هستیم که برای خود و خانواده های زیادی شغل و منبع درآمد ایجاد کرده‌اند و توانسته‌اند در کار خود موفق باشند و به خودکفایی کامل برسند.

یکی از این زنان که نمونه یک زن پرتلاش و بااراده قوی درزمینهٔ کار و اشتغال است خانم زهره زارعی است که باوجود سختی‌ها و ناملایمات زندگی دست از تلاش برنداشته است و باوجوداینکه خود زمانی مددجوی کمیته امداد بوده است هم‌اکنون با پشتکار خود و با استفاده از تسهیلات کمیته امداد توانسته برای 9 نفر دیگر هم‌شغل ایجاد کند.

جهت تهیه گزارش از این بانوی کارآفرین سنندجی در مغازه او حضور پیدا کردیم تا ازنزدیک شاهد تلاش و پشتکار او باشیم و از وی خواستیم درباره چگونگی اجرای این طرح اشتغال موفق مصاحبه‌ای انجام دهیم.

خانم زهره زارعی در معرفی خود و تشریح شرایط زندگی خود گفت: بنده متولد 1363 و دارای یک فرزند دختر 15 ساله هستم که در سال 90 از شوهرم جدا شدم و با دخترم تنها زندگی می‌کردم.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط زندگی به کمیته امداد مراجعه کردم و تحت حمایت آن نهاد قرار گرفتم و خودم هم برای کمک به تأمین هزینه‌های زندگی تصمیم گرفتم فرش ببافم برای همین از یک شرکت فرش‌بافی یک تابلو فرش گرفتم وشروع کردم به بافتن آن ولی بعد از 6 ماه بافندگی و اتمام آن فقط 120 هزار تومان حق الزحمه به من پرداخت کردند و وقتی فهمیدم این کار اصلاً به‌صرفه نیست ادامه ندادم.

این مددجوی سنندجی گفت: بعدازآن، مدتی در یک دندان‌سازی کار می‌کردم و ماهانه 250 هزار تومان حقوق می‌گرفتم و این مبلغ تاحدودی به تأمین مخارج زندگی کمک می‌کرد ولی هم شرایط کاری سختی داشت و هم علاقه‌ای به آن کار نداشتم دیگه نتوانستم ادامه دهم و با معرفی یکی از دوستان در یک مغازه که کار پخت نان محلی را انجام می‌داد شروع به کارکردم و حقوق این کار بهتر بود.

خانم زارعی ادامه داد: وقتی خودم این کار را کامل یاد گرفتم در سال 93 تصمیم گرفتم خودم یک مغازه بزنم و درزمینهٔ پخت نان محلی کارکنم بنابراین با توجه به اینکه سرمایه لازم را نداشتم به کمیته امداد مراجعه کردم و با دریافت 20 میلیون تومان وام قرض‌الحسنه، خودم یک مغازه جدید باز کردم و شروع به کارکردم و از 6 صبح تا 11 شب در مغازه خودم کار می‌کردم.

وی افزود: بعد ازمدتی با معرفی یکی از اقوام با مردی آشنا شدم و با او ازدواج کردم و شوهرم در کنار من در مغازه کار می‌کرد و هرروز مشتری هامون بیشتر می‌شد و درآمد و فروش بیشتری داشتیم.،

این بانوی کارآفرین گفت: متأسفانه بعد از مدتی شوهرم به دلیل بیماری بینایی‌اش را از دست داد و دیگر قادر به کار کردن نبود و این برای من مشکل بزرگی بود ولی بااین‌وجود دست از تلاش برنداشتم و بعد از مدتی تصمیم گرفتم همین کار را توسعه دهم برای همین برای بار دوم از کمیته امداد 25 میلیون تومان وام برای توسعه کارم گرفتم و مغازهٔ بزرگتری گرفتم و با خرید دستگاه جدید پخت، سه خانم هم در کنار خودم مشغول به کارکردم و خودم روزانه به سوپری‌ها مراجعه می‌کردم و برای فروش نان محلی بازاریابی می‌کردم و موفق شدم بعد از مدتی تعداد زیادی مشتری به‌صورت عمده پیدا کنم.

وی بابیان اینکه با افزایش مشتری و نیاز به تولید بیشتر، دو خانم دیگرهم برای کمک مشغول به کارکردم، گفت: عموی خودم هم هر شب ساعت 11 برای تهیه خمیر به مغازه می‌رود و برای پخت آماده می‌کند و خودم هر شب ساعت سه شب دنبال خانم‌هایی که در مغازه‌ام مشغول به کار هستند می‌روم و شروع به پخت می‌کنیم و برای پخش نان در بین مشتری‌ها هم روزها سه راننده برای من کار می‌کنند و کار پخش را انجام می‌دهند.

خانم زارعی با بیان اینکه روزانه حدود چهار هزار و 500 عدد نان محلی پخت می کنم و به فروش می رسانم، افزود:  خوشبختانه حاصل فروش این نان مایه برکت برای خودم و کسانی که پیش من کار می کنند شده است و اکثر زنانی که پیش من کار می کنند خود سرپرست خانوار هستند.

وی در پایان گفت: باوجوداینکه برای رسیدن به این موفقیت شغلی سختی‌های زیادی را تحمل کرده‌ام ولی از اینکه هم‌اکنون با کمک خداوند توانسته‌ام 9 نفر را مشغول به کارکنم و برای خانواده های آنها منبع درآمد ایجاد کنم بسیار خوشحالم و خدا را شاکرم.
انتهای پیام

تعداد بازدید : ۹۵۰

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید